Urinarne infekcije su jedan od najčešćih razloga zbog kojih žene posjećuju liječnika. Tegobe koje ih prate mogu biti izuzetno neugodne te je važno pronaći način za njihovo ublažavanje.
Žene su podložnije urinarnim infekcijama od muškaraca jer imaju kraću mokraćnu cijev pa bakterije lakše dolaze do mokraćnog mjehura. Iako su često bezazlene i prolazne, urinarne infekcije mogu izazvati i ozbiljnije komplikacije te ih je važno na vrijeme prepoznati i ispravno liječiti.
Upala mokraćnog sustava može zahvaćati samo jedan od njegovih dijelova (bubrezi, mokraćovodi, mokraćni mjehur, mokraćna cijev) ili pak može zahvatiti cijeli sustav što komplicira situaciju. Ovisno o tome koji dio je zahvaćen, liječnici infekcije mokraćnog sustava dijele na infekcije donjeg i infekcije gornjeg mokraćnog sustava.
Češće su infekcije donjeg mokraćnog sustava i to cistitis i uretritis. Cistitis je najčešće bakterijska infekcija mokraćnog mjehura. Iako cistitis obično nije ozbiljno stanje, ako se ne liječi, može biti neugodan i dovesti do komplikacija.
Infekcije koje se javljaju često nazivaju se ponavljajuće infekcije. One se u pravilu javljaju kod žena i to najčešće u vidu cistitisa. Ponavljajući cistitis obično znači dvije infekcije u roku od šest mjeseci ili tri u godini. U nekim se slučajevima događa i češće.
Simptomi cistitisa mogu varirati od laganih tegoba do vrlo jakih i neugodnih manifestacija koje su frustrirajuće i iscrpljujuće te nas ometaju u svakodnevnom životu i normalnom funkcioniranju. Usprkos pojačanom nagonu za mokrenjem, urin (jedva) curi, čudno miriše, a mokrenje je zbog jakog peckanja izuzetno neugodno. Odlazak u toalet svakih 10-ak minuta je iritantan, ali izdrživ par dana. Ako i niste osjetili, možete pretpostaviti koliko su ponavljajući cistitisi iscrpljujući.
Vrste cistitisa
Cistitis može biti akutni ili intersticijski. Akutni cistitis je oblik cistitisa koji se javlja iznenada. Intersticijski cistitis je kronični ili dugotrajni oblik cistitisa koji zahvaća više slojeva tkiva mokraćnog mjehura.
I akutni i intersticijski cistitis imaju niz mogućih uzroka.
Uzroci cistitisa
Mogući uzroci cistitisa uključuju:
- infekcija mokraćnog sustava
- uzimanje određenih lijekova
- izloženost zračenju
- stalna upotreba katetera
- nadražujući higijenski proizvodi
- loša higijena.
Najčešći uzrok cistitisa je upravo infekcija mokraćnog sustava. Bakterijski cistitis nastaje kad bakterije uđu u mokraćovod ili mokraćni mjehur i izazovu infekciju. Infekcija može nastati i kada bakterije koje su normalno prisutne u našem tijelu postanu neuravnotežene. U većini slučajeva, cistitis uzrokuje bakterija Escherichia coli.
Iako su bakterijske infekcije najčešći uzrok cistitisa, brojni neinfektivni čimbenici također mogu uzrokovati upalu mokraćnog mjehura. Naša je tijelo prirodno dom nizu bakterija. Dobre bakterije imaju važnu ulogu u održavanju loših bakterija pod kontrolom. Međutim, antibiotici, loša prehrana ili upotreba nadražujućih higijenskih proizvoda i/ili spermicidnih gelova može promijeniti ovu ravnotežu i omogućiti razmnožavanje loših bakterija.
Gotovo sve žene će barem jednom u životu imati cistitis. Cistitis se može pojaviti u bilo kojoj dobi, ali je češći kod:
- trudnica
- seksualno aktivnih žena
- žena s dijabetesom
- žena u menopauzi koja pogoduje nastanku urinarnih infekcija.
Simptomi cistitisa
Simptomi najčešće uključuju:
- učestalu potrebu za mokrenjem
- nagon za mokrenjem nakon što ste ispraznili mjehur
- peckanje prilikom mokrenja
- izlučivanje čestih, malih količina urina
- osjećaji pritiska ili punoće mjehura
- krv u mokraći (hematurija)
- izlučivanje mutnog urina jakog mirisa
- nelagoda u zdjelici
- osjećaj pritiska u donjem dijelu trbuha.
Ako se infekcija mjehura proširi na vaše bubrege, to može postati ozbiljan zdravstveni problem. Uz gore navedene simptome, simptomi bubrežne infekcije uključuju: mučninu, povraćanje, bolove u leđima ili boku te zimicu.
Liječenje
U većini slučajeva, blagi cistitis obično se riješi u roku od nekoliko dana ako pijete puno vode i izbjegavate spolne odnose dok se simptomi ne uklone. Ako traje duže od 4 dana, o tome treba razgovarati s liječnikom.
Ako su simptomi ozbiljni, liječnik će Vam najčešće prepisati antibiotike. Međutim, česta uporaba antibiotika dovodi do pojave „otpornih“ patogena pa su poželjni i drugi načini liječenja s ciljem sprječavanja stvaranja otpornih patogena, a kako pacijenti ne bi morali koristiti antibiotike kroz duže vrijeme uslijed ponavljajućih infekcija.
Liječenje cistitisa ovisi o osnovnom uzroku.
Rješenje za ublažavanje simptoma cistitisa
Za ublažavanje simptoma blage ponavljajuće infekcije donjeg mokraćnog sustava koriste se i biljni lijekovi.
Cystinol tablete tradicionalni su biljni lijek namijenjen liječenju simptoma blage ponavljajuće infekcije donjeg urinarnog sustava u žena koja se manifestira osjećajem žarenja tijekom mokrenja i/ili učestalim mokrenjem, a koristi se nakon što liječnik isključi druga ozbiljna stanja poremećaja zdravlja.
Primjena Cystinola ne preporučuje se u djece i adolescenata mlađih od 18 godina te muškaraca. Budući da se cistitis može zakomplicirati, obavezno se obratite liječniku ako se ne osjećate bolje ili ako se osjećate lošije nakon 4 dana njihove primjene.

Djelatna tvar u Cystinolu je suhi ekstrakt medvjetkinog lista. Medvjetku nalazimo u čajevima, kao dio mješavine u dodacima prehrani, biljnim tinkturama, ali i samostalno kao tradicionalni biljni lijek Cystinol. Kako bi se mogla očekivati njezina učinkovitost uputno je dati prednost proizvodu koji sadrži standardiziranu količinu aktivnih tvari, 70 mg derivata hidrokinona računano kao bezvodni arbutin.
Klinički je utvrđena učinkovita doza arbutina i metilarbutina od 400 mg do 800 mg aktivnih sastojaka na dan podijeljenih u dvije ili tri doze.
Savjeti za smanjenje broja ponavljajućih infekcija
- Povećajte dnevni unos vode. Povećani unos će dovesti do češćeg pražnjenja mjehura pa će bakterije imati malo vremena za razmnožavanje.
- Mokrite redovito i to čim osjetite potrebu za mokrenjem, nemojte odgađati.
- Nakon stolice brišite se sprijeda prema natrag. To sprječava širenje bakterija analnog područja na rodnicu i mokraćnu cijev.
- Tuširanje umjesto kupanja u kadi može pomoći u prevenciji infekcija.
- Nježno operite kožu oko rodnice i anusa. Činite to svakodnevno, ali nemojte koristiti oštre sapune. Nježna koža oko ovih područja može postati nadražena.
- Često mijenjajte ručnik, ako ne svaki dan, onda svakih nekoliko dana.
- Ispraznite mjehur što je prije moguće nakon odnosa. Popijte punu čašu vode kako biste pomogli isprati bakterije.
- Izbjegavajte korištenje agresivnih higijenskih proizvoda u području genitalija. Ovi proizvodi mogu nadražiti mokraćnu cijev i mokraćni mjehur.
- Poboljšajte svoju prehranu. Smanjite unos rafiniranog šećera, prerađene hrane, alkohola, kofeina i začinjene hrane.
Ako vam se čini da ništa ne pomaže vašem cistitisu, obratite se svom liječniku kako biste napravili dodatne pretrage. Antibiotici pomažu u ublažavanju infekcije brzo, ali nije zdravo često ih uzimati.
Detaljnije informacije o tradicionalnom biljnom lijeku Cystinolu potražite na LINKU.
PLAĆENI OGLAS O LIJEKU
Cystinol tablete namijenjene su za primjenu kroz usta kod žena starijih od 18 godina. Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika. Tradicionalni biljni lijek za primjenu kod naznačenih indikacija temeljenih na iskustvu dugotrajne uporabe.
S&B-CYST-HR-04/21-OGL