Lijepo je i važno imati cilj koji želimo ostvariti. Bilo da je poslovni, privatni ili oboje. A posebno je lijepo i čak inspirativno taj cilj i namjeru podijeliti s drugima. Odmah se osjećamo bliže ostvarenju istog. Sudeći po ovom istraživanju, trebali bismo raditi upravo suprotno – svoje ciljeve zadržati za sebe. Evo i zašto.
Važno je imati cilj, a još važnije ostvariti ga “u tišini”
Jedan od razloga zašto imamo bilo koji cilj je da se želimo dobro osjećati. Dobro, uspješno, moćno, važno.. Uz ostvarenje cilja vežemo pozitivne emocije i priznanje drugih. Bilo da se radi o gubitku kilograma, osnutku obitelji, upisu fakulteta, promjeni karijere ili pokretanju vlastitog biznisa. Imati cilj čiju namjeru ostvarenja želite podjelit s drugima skraćuje put do željene emocije, sudeći prema popularnom TED govoru.
Kada nekome obznanite svoj plan, najčešće ćete naići na oduševljenje, odobravanje čak i čestitanje i prije nego ste krenuli putem ostvarenja. Sve to u vama budi emocije slične onima koje biste dočekali nakon što cilj ostvarite. Budući da ste ih doživjeli unaprijed, manje ste motivirani ostvariti ga. Klasičan psihološki trik našeg mozga!
“Pričljivci” i oni drugi
Većina nas naučena je dijeliti svoje planove i ciljeve s bliskim osobama radi dodatne motivacije, no izgleda da time činimo upravo suprotno. I tako kupljena sprava za vježbanje postaje odlagalište za odjeću, a prijavnica za fakultete ili posao neispunjena.
To pokazuje i istraživanje provedeno 2009. godine na grupi od 163 osobe. Ispitanici su podvrgnuti četiri testa. Prvo su svi morali napisati svoje osobne ciljeve, potom je polovica njih rekla ostatku grupe što su zapisali, a polovica nije. Potom su svi dobili 45 minuta za vrijeme kojih su radili nešto što će ih dovesti direktno do zacrtanog cilja. Rečeno im je i da mogu prestati sa zadacima kada god žele. Ispitanici koji su svoj cilj nisu rekli naglas, u prosjeku su radili svih 45 minuta. Kada ih se pitalo kako se osjećaju, većina je rekla kako misle da ih čeka još dug put do ostvarenja cilja. Ostatak grupe, pogađate, prestao je sa zadacima prije, otprilike na 33. minuti, a potom su izjavili kako osjećaju da su puno bliže cilju nakon odrađenih zadataka.
Tišina se isplati
Istraživanje je potvrdilo sumnje – zadržite li svoje ciljeve za sebe, veće su šanse da ćete ih ostvariti. Stoga sljedeći put kada si zacrtate neki cilj, probajte odoljeti podijeliti ga s drugima. Tako ćete odgoditi “dobre, ali varljive” emocije koje potom slijede. Zapamtite: vaš mozak ne zna razliku između istine i laži te ne zna da ste nešto samo izrekli, ali niste još ostvarili.
Ako baš ne možete odoljeti da s nekim ne porazgovarate o svojim planovima, poslužite se “obrnutom psihologijom”. Možete reći nešto poput “zaista želim smršavjeti 5 kila i zato moram prestati jesti slatkiše. Ako me vidiš s čokoladom, odmah mi je oduzmi”. Ili ga zapišite i time spriječite razgovor s drugima. Znate i sami da djela govore glasnije nego riječi, zar ne?