Nekima je ulazak izvana u obući sasvim normalna stvar, dok drugima to nikako nije prihvatljivo. Mišljenja su različita.
Neka kućanstva zahtijevaju skidanje cipela u kući, dok drugima ulazak u vanjskoj obući nije problem. Postavlja se pitanje koliko je ova navika dobra za naše zdravlje. Nošenje cipela u kući odluka je svakog pojedinca, ali je važno uzeti u obzir potencijalne zdravstvene rizike. Jer sasvim je jasno, na potplatima cipela nalaze se različiti potencijalni uzročnici bolesti koje ne biste trebali unositi u svoj dom.
Prljava istina
Zagovornici nošenja cipela u kući reći će da to nije nikakav problem, da uz redovito čišćenje nema potrebe izuvati se na kućnom pragu. Međutim, znanost kaže da je skidanje cipela prije ulaska u dom važno jer potplati cipela mogu biti glavni izvor uzročnika bolesti.
Cipele koje se nose vani izložene su raznim vrstama prljavštine, bakterija, pesticida i drugih kontaminanata. Unošenjem istih u dom, povećava se rizik od širenja bakterija i mikroba po podovima i tepisima, što može negativno utjecati na zdravlje ukućana, posebno ako imaju alergije ili oslabljen imunološki sustav.
Studija mikrobiologa dr. Charlesa Gerba, profesora na Sveučilištu u Arizoni, pokazala je da se na vanjskoj strani cipela nalazi u prosjeku 421.000 jedinica bakterija. Pronađena je kombinacija bakterija koje mogu uzrokovati infekcije crijeva i urinarnog trakta, meningitis i dijareju, infekcija respiratornog trakta, upalu pluća i još mnogo toga. Detektirane bakterije su pretežno koliformne bakterije, tj. fekalne bakterije. Prijenos bakterija s cipela na nekontaminirane pločice kretao se od 90 % do 99 %.
Alergeni i teški metali
Ako netko u vašem domu reagira na pelud, plijesan, prašinu ili druge vanjske alergene, nenošenje cipela u kući moglo bi pomoći u smanjenju njihovih simptoma. Na obući se unose u dom i teški metali koji mogu doprinijeti problemima hiperaktivnosti i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme kod djece i životinja. Zato je važno često čistiti podove i ne nositi vanjske cipele u kući.
Što se događa ako pri ulasku u dom ne skinete cipele?
Ako ih ne skinete, uzročnike bolesti unosite u svoja četiri zida. Preko 90 % bakterija završit će po površinama unutar doma, polako i na stvarima koje spuštate na pod, a onda se povećava mogućnost da uzročnike unesete u svoj organizam. Dakle, kako biste smanjili izloženost bakterijama, alergenima, pesticidima, olovu i drugim teškim metalima, izujte cipele kad dođete kući.
Trebate li goste zamoliti da skinu cipele?
Nošenje cipela u kući može dovesti do neugodnih situacija. Često se postavlja pitanje trebate li goste zamoliti da skinu cipele prije ulaska u vaš dom? Ako je to pravilo vašeg doma, onda se treba poštovati. Svatko tko dolazi u posjet trebao bi se svakako pridržavati tuđeg kućnog reda. Time pokazujemo ne samo poštivanje domaćina, već pridonosimo čistoći i higijeni.
U konačnici, svatko će za sebe odlučiti je li nošenje cipela u vlastitom domu prihvatljivo ili ne. Bez obzira na izbor, redovito čišćenje cipela i podova može pomoći u održavanju higijene u domu i smanjenju potencijalnih rizika.