Svijet je bogat drevnim građevinama koje su izdržale test vremena. Neke drevne građevine su manje poznate, ali su istinsko blago povijesti i kulture. Danas, oduzimaju dah svojom ljepotom, arhitektonskim dometima i tajanstvenom poviješću.
Ta Prohm, Kambodža
Ovaj budistički hram iz 12. stoljeća, smješten u fascinantnom Angkorovom kompleksu, poznat je po slikovitim stablima koja rastu između njegovih ruševina. Za razliku od drugih hramova, Ta Prohm je prepušten prirodi, stvarajući nezaboravan prizor simbioze čovjeka i prirode. Ta Prohm je hram tornjeva, zatvorenih dvorišta i uskih hodnika, no njegova jedinstvena privlačnost leži u činjenici da ga džungla doslovno “guta.” Golema stabla, čiji su korijeni čvrsto omotani oko kamenih struktura, čine ovu lokaciju izuzetno slikovitom i mističnom. Ta Prohm je zbog svoje dramatične atmosfere poslužio kao kulisa za snimanje filma Lara Croft – Tomb Raider.
Nemrut Dağ, Turska
Nemrut je planina u jugoistočnoj Turskoj. Na vrhu ove planine nalaze se divovske statue bogova i kraljeva iz 1. stoljeća pr. Kr. koje stoje na grobnici kralja Antioha I. Planirao ga je kao svoje posljednje počivalište, u kombinaciji s ogromnim vjerskim svetištem. Zapravo, cijeli vrh planine je umjetna grobnica. U zoru ili sumrak, pogledi na kamene divove među oblacima ostavljaju nezaboravan dojam.
Skulpture na Nemrutu odolijevaju stoljećima ekstremnim vremenskim uvjetima, a zimi su oko šest mjeseci prekrivene snijegom. Osim surove klime, svetište se nalazi na seizmički aktivnom području, što je rezultiralo oštećenjem i odvajanjem glava skulptura od njihovih tijela. Zanimljivo je da su, zbog stalnih zemljotresa i vremenskih utjecaja, kipovi tijekom godina postali niži nego što su prvotno bili, jer su se tlo i skulpture postepeno pomicali. Unatoč tome, ove masivne kamene figure zadržale su svoju fascinantnu monumentalnost i ostaju jedno od najspektakularnijih arheoloških nalazišta u Turskoj.
Povezano: Čarobni dvorci Europe: Tajne i blaga europskih dvoraca
Crkva sv. Grgura, Ani, Turska
Crkva sv. Grgura nalazi se u ruševinama srednjovjekovnog grada Ani, koji je smješten u turskoj provinciji Kars, blizu granice s Armenijom. Grad Ani, poznat kao “Grad 1001 crkve”, nekoć je bio prijestolnica srednjovjekovnog armenskog kraljevstva. Danas ruševine, poput crkve sv. Grgura, pričaju priče o drevnoj slavi i rušenju kroz stoljeća.
Drevni kip Bude u prirodi, Wat Maha That, Tajland
Kambodža, Šri Lanka, Kina, Tajland nude brojne primjere Budinih kipova koje su gotovo potpuno preuzeli korijeni drveća, lišće i vremenski uvjeti. Kip na fotografiji prikazuje Budu smještenog u ruševinama hrama Wat Maha That u Ayutthayi, na Tajlandu. Ovaj hram poznat je po svojoj bogatoj povijesti i veličanstvenim arhitektonskim ostacima iz razdoblja kraljevine Ayutthaya. Kip Bude, iako oštećen i bez nekih dijelova, i dalje zrači spokojem i duhovnošću.
Crvenkasti materijal i drveće u pozadini stvaraju prirodni okvir koji dodatno naglašava povezanost ovog drevnog mjesta s prirodom i prolaznošću vremena.
Likijske stijene grobnice, Dalyan, Turska
Na strmim liticama iznad rijeke Dalyan isklesane su impresivne grobnice likijskih kraljeva, stare više od 2000 godina. Ove zapanjujuće strukture fasciniraju posjetitelje svojom mističnom pojavom i izuzetnom arhitektonskom zahtjevnošću. Likija, drevna regija u jugozapadnoj Anatoliji (današnjoj Turskoj), bila je dom naroda koji je vjerovao da magična krilata bića odvode njihove pokojne u zagrobni život. Da bi im olakšali putovanje, Likijci su pokapali svoje mrtve na visokim i teško dostupnim mjestima, poput litica, koje i danas izazivaju divljenje.
Hypogeum Ħal-Saflieni, Malta
Ova podzemna struktura, koja datira iz pretpovijesnog razdoblja oko 4000. godine prije Krista, nekada je služila kao svetište i nekropola. Hypogeum se sastoji od više razina s prostorijama, hodnicima i komorama isklesanima u lokalnom malteškom vapnencu globigerina. Posebnost Hypogeuma leži u njegovim akustičnim svojstvima, koja stvaraju nevjerojatne rezonancije i zvučne efekte, posebno u prostorijama poput takozvane “Oracle Room”.
Chand Baori, Indija
Chand Baori je impresivni stepenasti bunar izgrađen u 9. stoljeću, smješten u selu Abhaneri u indijskoj državi Rajasthan. Ovaj fascinantni bunar jedan je od najdubljih i najvećih stepenastih bunara na svijetu, s preko 3500 stepenica koje se spuštaju do dubine od 30 metara. Njegov precizni geometrijski dizajn i simetrična struktura izazivaju divljenje posjetitelja.
Prema legendi, selo Abhaneri osnovao je kralj Raja Chand, a ono je danas poznato po Chand Baori bunaru i obližnjem hramu Harshat Mata. Nekada je selo nosilo ime Abha Nagri, što znači “Grad svjetlosti.” Stepenice u bunaru tvore zamršeni labirint, a igra svjetlosti i sjena na kamenim površinama doprinosi njegovoj zapanjujućoj vizualnoj privlačnosti.
Povezano: Uronite u prošlost kroz priče koju pričaju najljepši europski dvorci
Göreme, Nevşehir, Turska
Kapadokija, smještena u središnjoj Turskoj, poznata je po svojim bajkovitim stijenama i podzemnim gradovima, a Göreme predstavlja srce ove regije. Kameni tornjevi, formirani stoljećima erozijom, skrivaju drevne crkve isklesane u stijenama, ukrašene freskama iz bizantskog razdoblja. Göreme je poznat po ovim svojim jedinstvenim stijenama koje su kroz povijest izdubljene i korištene kao stanovi, crkve i samostani. Povijest ovog područja seže nekoliko tisuća godina unatrag, a Göreme, s okolnim područjem, predstavlja važan kulturno-povijesni spomenik.
Sigiriya, Šri Lanka
Sigiriya, poznata i kao Lavlja stijena, drevna je tvrđava i palača smještena na vrhu masivne stijene visoke 200 metara. Izgrađena u 5. stoljeću, Sigiriya je bila rezidencija kralja Kashyape, a njena lokacija pruža nevjerojatan pogled na okolne džungle. Impresioniraju freske i reljefi isklesani u stijenama, kao i inovativni sustavi za navodnjavanje. Iako je relativno nepoznata izvan Šri Lanke, ova građevina je nevjerojatno djelo inženjerske i umjetničke vještine iz drevnih vremena.
Ova skrivena mjesta podsjećaju nas da povijest ne živi samo u velikim i slavnim građevinama, već i u tihim, manje poznatim lokacijama koje čuvaju priče o ljudskoj kreativnosti, vjeri i izdržljivosti. Možda su neka od ovih čuda u sjeni poznatijih svjetskih građevina, ali definitivno pokazuju koliko su ljudska domišljatost i arhitektonska inovativnost bile prisutne kroz različita povijesna razdoblja. Ono što ih čini još više zadivljujućima jest činjenica da su sve ove strukture nastale isključivo ljudskom snagom, bez pomoći moderne tehnologije, što još više ističe vještinu i genijalnost naših predaka.
Povezano: Dvorci Europe: Čarolija povijesnih zdanja Europe