Nije čudo da se dobra veza uspoređuje s vrtom. Kao što je biljku potrebno zalijevati da bi rasla, zaista je potrebno ulagati u vezu da bi i ona rasla. U doba kada je stopa razvoda veća nego ikada prije, moramo se zapitati odustaju li današnji parovi prelako? Naravno da nitko ne bi trebao ostati u lošoj vezi, no ponekad se dobra veza uništi zbog stvari na kojima se može poraditi. Poput loše komunikacije. Sigurno ćete se prepoznati u nekima od ovih rečenica. No dobra je stvar kada osvijestimo loše navike, možemo ih i zaustaviti.
Dobra veza kreće od dobre komunikacije
Sigurno vam se dogodilo da ste u glavi mislili jedno, a kada ste izrekli svoje misli, to nije bilo to. Možda ste time čak i počeli svađu, a poslije se pitali što ste uopće dogodilo. Sljedeći put kada primijetite da posežete za opet istim rečenicama koje nemaju efekta, zaustavite se i odaberite bolju alternativu. Dobra veza vrijedna je toga!
“Ako me stvarno voliš…”
… napravit ćeš to, otići ćeš tamo, reći ćeš joj to. Kada se radi o ucjenama u vezi, ova rečenica kruna je takvog odnosa. A dobra veza ne uključuje ucjene. Brojni eksperti za veze često spominju ovu rečenicu kao primjer direktnog, ali i nesvjesnog emotivnog manipuliranja. Ponekad partneri zaista nisu ni svjesni što ova rečenica znači, no sigurno su primijetili da i ako dobiju što su željeli, dinamika odnosa je ipak narušena.
Umjesto toga:
Kada želite da vaš partner nešto napravi, a ne dobivate pozitivan feedback na svoj zahtjev, saznajte zašto je to tako. Direktno i jednostavno pitajte zašto osoba ne želi napraviti to što ste zamolili. Pitanje možete formulirati u stilu “iskreno me zanima koji je razlog da ti tako teško pada to učiniti”. Ako se radi o vama važnoj stvari, a s druge strane dobivate hladno “ne”, svakako se prvo smirite i onda nastavite razgovor. U svakoj komunikaciji nije važno samo ono što kažete, nego kada i na koji način. Ponekad ćete morati smiriti sebe i razgovor nastaviti kasnije kako biste dobili odgovor, a ne novu svađu.
“Voljela bi da su stvari kao što su nekad bile”
Ako ovako nešto pomislite, premda ne izgovorite naglas, očito je da nečime u vezi niste zadovoljni. Nostalgija za starim danima je normalna, a česta je kod velikih promjena poput selidbe, vjenčanja, prinove u obitelji. Dobra veza odlikuje se zadržavanjem stvari koje funkcioniraju i radom na onome što treba poboljšanje. Ako ste već dugo u vezi ili braku, normalno je da stvari nisu kao nekada, no to ne znači da bi trebale biti loše, baš suprotno. Za ovom se rečenicom često poseže i nakon većih svađa, ali nostalgija nikada nije rješenje. Razmišljanjem o prošlosti, umanjujete sve što je sada dobro u vašoj vezi.
Umjesto toga:
Pregrizite jezik i pričekajte koji dan da stvari opet budu “u normali”. Ako tada i dalje osjećate nostalgiju za prijašnjim vremenima, razgovarajte s partnerom. No, budite taktični. Promislite prvo sami sa sobom što vam točno u vezi starih vremena nedostaje. Možda je rješenje prilično jednostavno i nešto što partner nije ni znao da vam nedostaje. Ako niste zadovoljni smjerom u kojem zajedno idete i smatrate da ima prostora za puno više možete reći nešto poput “S obzirom na divne zajedničke trenutke i sjajnu prošlost, znam da možemo kreirati bolju budućnost za sebe”. A ukoliko vaše svađe stalno uključuju istu grešku iz prošlosti, recite “Hajdemo raditi zajedno i iskoristite lekcije iz prošlosti kako ne bi više ponovili iste pogreške”.
Povezano: Može li rutina svakodnevice poremetiti partnerske odnose
“Nikada me ne slušaš”
Ako je to zaista istina, onda vas partner vjerojatno ne čuje ni kada mu ovako nešto kažete. Zaista može biti frustrirajuće kada se osjećate kao da vas se ne čuje u vezi. Obično se ovom rečenicom koriste parovi s dugim stažom, a što je češće ponavljate, vaš partner će se više zatvarati i ta rečenica postat će vaša realnost. U dugim vezama se dobra komunikacija često uzima “zdravo za gotovo” pa prije nego vas partner zaista prestane slušati probajte drugačiji pristup. Rečenice koje uključuju škakljive riječi poput “ti uvijek” ili “ti nikad” obično ne vode prema rješenju bilo koje situacije.
Umjesto toga:
Ako se brinete oko situacije na poslu ili oko djeteta, a ne dobivate nikakav feedback s druge strane probajte reći nešto poput “Možemo li zajedno sagledati ovu situaciju iznova”. A ukoliko se već danima držite svoje tvrdnje, a partner je uporan u svojoj probajte reći “Zašto misliš da si u pravu oko ovoga? Želim u potpunosti shvatiti odakle dolaze tvoji razlozi”.
“Veliko R”
Jednom kada vam riječ “razvod” prijeđe preko usta u afektu, lako je ponovo izvući tog “aduta” u svakoj sljedećoj svađi. No, bez obzira koliko velik problem bio, ako stvarno ne razmišljate o njemu, razvod nikako nemojte spominjati. Jer prvi put kada ga spomenete svakako ćete postići željeni efekt. Vaš partner će se uzbuditi i vrlo vjerojatno će svađa prestati, no svaki sljedeći put bit će to još jedna riječ u lošoj komunikaciji. I time ćete dati partneru do znanja da ne stojite iza svojih riječi pa će sumnjati i u sve drugo što tako žustro zagovarate. Ako volite svoju vezu ili brak i želite raditi na njemu, tada je sva svađa rješiva, pa stoga zaista nema potrebe spominjati razvod.
Umjesto toga:
Ako ste spremni zaprijetiti razvodom vjerojatno je razmirica prilično velika stoga je najbolje ohladiti se i nastaviti razgovor drugi dan. Nikako nemojte u potpunosti izbjeći razgovor, zatvarajući se ili danima ne razgovarajući s partnerom. Kada ste oboje mirni, s poštovanjem i jasnoćom objasnite što vam smeta u vašem odnosu. Recite partneru koje njegovo ponašanje vas uzrujava, zašto te koja bi vam bila prihvatljiva alternativa. Upravo je to “zašto” često detalj koji nedostaje kako bi odnos išao naprijed.