Proljetno sunce nemilosrdno otkriva prašinu u svim kutcima i na svim površinama i poručuje da je krajnje vrijeme za proljetno čišćenje.
Za ugodniji početak nove sezone dobro je osvježiti svoj dom. Iako obično nemamo puno vremena za pospremanje, uvijek je lijep osjećaj biti u svježe uređenom domu. Nakon tmurne zime, proljeće donosi buđenje u svakom pogledu pa može biti motivirajuće vrijeme da “probudite” i svoj dom i da ga dovedete u najbolju formu. Tijekom zime nakupe se nečistoće i klice pa ne biste trebali preskočiti kvalitetno proljetno čišćenje koje je korisno ne samo za vaš dom, nego i za vaš um.
Ne morate sve odjednom ako nemate vremena. Rješavajte jednu po jednu prostoriju kako vas čišćenje ne bi opteretilo. Odaberete li svaki dan drugu prostoriju, lakše ćete rasporediti posao i nećete tako brzo odustati.
U nastavku je popis za proljetno čišćenje kako biste bili sigurni da ne zaboravite na neke važne detalje.
Proljetno čišćenje – ne zaboravite na ovo:
1. Prvo pospremite
Prije nego uopće započnete s čišćenjem, preporučljivo je ukloniti nered. Stavite sve stvari na svoje mjesto i riješite se viškova. Raščistite, bacite ili donirajte sve što vam više ne treba kako bi proljetno čišćenje bilo što učinkovitije. Pospremite sve što možete jer nered će vam samo smetati dok čistite.
2. Stropna i zidna rasvjetna tijela
Zbog manjka slobodnog vremena, rutina čišćenja često se svodi na ona nužna čišćenja kako bismo dom održali urednim. Čišćenje stropnih rasvjetnih tijela vjerojatno je i vama rijetko na popisu za čišćenje. Proljeće je pravo vrijeme da očistite i ono što inače ne stignete. Kada čistite stropna rasvjetna tijela, ispod, na pod ili namještaj, stavite plahtu ili veći papir jer će tijekom čišćenja sigurno pasti nešto prašine. Za brisanje koristite vlažnu krpu kako bi se što više prašine zalijepilo za krpu.
3. Prozori i zavjese
Pranje prozora i zavjesa nakon zimskog perioda unosi pravo osvježenje u svaki dom. Proljeće je odlično vrijeme za otvaranje prozora kako bi ušao svjež proljetni zrak, a neuredni prozori prekriveni prašinom kvare uživanje i u pogledu i u doživljaju proljeća. Kod čišćenja prozora važno je prvo očistiti okvire. Nakon što se osuše, možete početi čistiti prozorska stakla. Topla voda s malo deterdženta za suđe odlično će obaviti posao pranja prozora.
Miris svježe opranih zavjesa osjetit će se u prostoru nekoliko dana.
4. Okviri ogledala i slika
Ovo su mjesta na kojim se zna nakupiti dosta prašine pa ih nemojte zaboraviti očistiti.
5. Sobne biljke
Većinu sobnih biljaka možete očistiti brisanjem listova vlažnom krpom. Tako ćete detaljno ukloniti prašinu. Listovi će zablistati čistoćom, a biljke će “prodisati”.
6. Kuhinjski ormarići
Barem jednom godišnje potrebno je detaljno očistiti sve kuhinjske elemente. Najprije ispraznite police i ladice. Krpu namočite u otopinu deterdženta za suđe i vode, iscijedite te prebrišite svaki dio. Nakon toga isperite navlaženom krpom, a potom temeljito prebrišite suhom krpom. Obrišite unutarnju, ali i vanjsku stranu i ručke. Nakon čišćenja, organizirajte police i ladice. Pregledajte zalihe hrane pa ih posložite na način da nekvarljive namirnice i one s dugim rokom trajanja stavite otraga, a one koje treba brzo potrošiti u prve redove. Kuhinja će ostati uredno posložena, čista i blistava.
7. Uređaji
- Perilica suđa – Ulijte alkoholni ocat u spremnik za deterdžent ili stavite malu zdjelu napunjenu octom na donju policu i pokrenite standardni ciklus pranja dok je perilica prazna.
- Hladnjak – Obrišite unutrašnjost hladnjaka nekim višenamjenskim sredstvom za čišćenje ili krpom namočenom u alkoholni ocat i dobro prebrišite.
- Mali kućanski aparati – toster, kuhalo za vodu, blender… Uklonite ostatke hrane, istrljajte vanjske dijelove vlažnom krpom. Prije čišćenja svaki uređaj obavezno isključite iz struje. Dijelove koje možete operite u toploj vodi s deterdžentom za posuđe.
- Napa – Odmastite zamašćene kuhinjske nape, po potrebi zamijenite filter.
- Pećnica – Uključite funkciju samočišćenja pećnice ili otopite prljavštinu sredstvom za čišćenje pećnica.
- Odvod perilice rublja i filter – Začepljen odvod ili filter mogu izazvati greške u radu perilice. Skinite plastični nastavak za odvod i uvjerite se da nema većih nečistoća. Isperite ga pod mlazom vode. Očistite filter u kojemu se može svašta nakupiti, od kvačica sa zavjesa do maramica za skupljanje boje.
8. Madrac, uzglavlje i okvir kreveta
Očistite vlažnom krpom uzglavlje kreveta i cijeli okvir kreveta. Usisajte madrac kako biste se riješili nakupljene prašine (pobrinite se da nastavak za usisavanje bude čist). Iskoristite priliku za okretanje madraca ako se može koristiti s obje strane.
9. Radijatori
Odvojite malo vremena i za čišćenje radijatora jer se na njima tijekom zimskog perioda nakupi dosta prašine. Čišćenje radijatora nije jednostavno jer nije lako doprijeti do prljavštine i prašine. Prašinu iz radijatora pokušajte otpuhati sušilom za kosu. Najbolje je da ispod njega staviti mokru krpu kako se prašina ne bi razletjela na sve strane. Kada ispušete prašinu, obrišite ga s vanjske strane.
Proljeće je najbolje vrijeme za temeljito čišćenje pa ga ubacite i vi u svoj raspored. Neka vam u čišćenju pomognu i ukućani.
Povezano: Marla Cilley donosi metodu čišćenja koju obožavaju i najljeniji, evo o čemu se radi